Jaké jsou vlastnosti lepidel pro balicí samolepicí pásky?

Druhy lepidel

Akrylát

Akrylátové lepidlo se využívá při standardním lepení balíků a zásilek. Je to ekologické lepidlo s dobrou funkcí při aplikačních teplotách nad 18 °C - 25 °C, ale již aplikované lepí v teplotách od 0 do cca 60 °C. Jedná se o akrylátovovou disperzi na vodní bázi, a díky vlastnostem akrylu lepidlo nikdy „nevytéká“ mimo pásku - hodnotíme ho jako „nejčistější“ a vhodné pro dlouhodobé použití i při vyšších teplotách skladovaného zboží. Nedoporučujeme ho používat při nízkých teplotách

  • Lepidlo po aplikaci dobře odolává expozici UV záření (dlouhodobý pobyt na slunci) a oxidaci. 
  • Pro kvalitní lepivost používáme sílu lepidla 21 mikronů. 
  • Oproti solventnímu nebo hotmeltovému lepidlu dosahuje akrylátové lepidlo nejvyšší lepivosti až po několika hodinách. 

Podívejte se na naši nabídku standardních pásek s akrylátovým lepidlem.

Hlasitá při užití
Hlasitá při užití
Počáteční lepivost slabší
Počáteční lepivost slabší
Snadno odrolovatelná
Snadno odrolovatelná
Aplikační teplota při 18° až 25° Celsia
Nejlépe lepí při 18-25 °C


Hotmelt

Hotmelt je lepidlo na bázi syntetického kaučuku, které má tu základní výhodu, že okamžitě nadprůměrně lepí. Zpracování probíhá v roztaveném stavu, tedy neobsahuje rozpouštědla. Snadno přilne k lepenému materiálu, rychle tvoří pevný spoj, který jde rozebrat jen při viditelném poškození krabice. Lepidlo je možné aplikovat i ve větším chladu od 15 °C - 21 °C, a již aplikované poté lepí v rozmezí teplot 0-40 °C. Hůře odolává UV záření. Pro kvalitní lepivost používáme sílu lepidla 18 mikronů. 

Speciální lepicí pásky BOPP s potiskem


Středně hlasitá při užití

Počáteční lepivost střední

Středně odrolovatelná
Aplikační teplota při 15°až 21° Celsia.
Nejlépe lepí při 15-21 °C


Solvent

Kaučukové lepidlo zvané Solvent je historicky nejstarší lepidlo. Jeho základ tvoří přírodní kaučuk, který se smíchá s pryskyřicí. Lepí již aplikované jak v minusových teplotách až cca -30 °C, tak v plusových až do cca 70 °C. Díky tomu, že nezkřehne lepí, i tam, kde ostatní lepidla selhávají. Vždy je ale nutné pásku aplikovat v teplotách mezi cca 15 °C a 25 °C. Umožňuje to ověřené použití např. v potravinářství, kde je mastnota a chlad. Jeho nevýhodou je slabá odolnost vůči UV záření, chemikáliím a rozpouštědlům. Proto se do tohoto lepidla přidávají různé složky, které zvyšují jeho kvalitu. Vysoké lepivosti a široké škále užití využíváme např. při výrobě laminovaných štítků pro industriální využití, které s tímto lepidlem odolávají mrazu a mechanickému namáhání například na plynových lahvích. Lepidlo má vysokou adhezi: dobře a rychle drží na jakémkoli materiálu. Lepidlo zůstává na lepených materiálech, což znamená, že není zcela beze stop znovu odlepitelné s výjimkou maskovacích pásek. Pro kvalitní lepivost používáme u standardních lepicích pásek sílu lepidla 21 mikronů. 

Pásky se solventním lepidlem


Tichá při užití

Počáteční lepivost silná

Odrolovatelná s odporem
Aplikační teplota při 15°až 21° Celsia.
Nejlépe lepí při 15-21 °C


SilentFF

Pro zákazníky, pro které je hlasitost odvíjení pásky při balení zásilek důležitým kritériem, ale nechtějí využívat méně ekologickou PVC pásku, existuje varianta BOPP potištěné lepicí pásky s modifikovaným akrylátovým lepidlem nazývaná „low-noise" nebo také „silent" (česky tichá). Tyto pásky jsou při odvíjení mnohem tišší než klasická páska s akrylátovým lepidlem a mnozí naši zákazníci ji preferují i kvůli lepším vlastnostem lepení i kvůli ochraně zdraví svých zaměstnanců. Aplikační teplota pásky je stejná jako u akrylátového lepidla mezi 18-25 °C, ale páska poté lepí ve spektru teplot od -10 °C do cca 60 °C.

 Pásky s lepidlem silent


Tichá při užití

Počáteční lepivost slabší

Snadno odrolovatelná
Aplikační teplota při 18°až 25° Celsia.
Nejlépe lepí při 18-25 °C