Polypropylenovou lepicí pásku, nebo pásku z PVC?

Samozřejmě lze říci, že se jedná pouze o lepicí pásku a že pro normálního uživatele jsou různé rozdíly nedůležité. Ale pro profesionála, který se dnes a denně zabývá přípravou zásilek nebo organizováním distribuce, jsou tyto otázky poměrně zásadní, pokud chce, aby vše fungovalo bezvadně.

Nejdříve ale stručné vysvětlení plastových fólií pro výrobu lepicích pásek: PVC (polyvinylchlorid) klasický plast známý od r. 1935. PVC je termoplastická umělá hmota. Pro lepicí pásky se používaná síla fólie 28 až 37 mikronů. Jedná se o samozhášivý materiál s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Je to plast mimořádně odolný vůči vlivům prostředí. Je třeba ho likvidovat profesionálně. Při běžném spalování mohou být součásti emisí toxické. Více o materiálu PVC.

BOPP (biaxiálně orientovaný polypropylen) je termoplastický, patří mezi nejběžnější plasty. Pro lepicí pásky se používaná síla folie 25 až 32 mikronů. V příčném směru je BOPP nedeformovatelný. Při protahování v podélném směru je odolný proti přetržení. Je při hoření netoxický, plně recyklovatelný. Dobře snáší i teploty nad 50 °C. Má přidělené mezinárodní identifikační číslo pro plasty. Více o materiálu BOPP.

Jak lze nejlépe rozeznat rozdíl mezi BOPP a PVC páskami?

Na první pohled jsou pásky takřka identické, ale existuje pár triků, jak lze materiál rozeznat.

Test s propisovačkou:

Odrolujte kus lepicí pásky a přilepte její konec například na stůl. Napněte pásku a zkuste propisovačkou udělat do pásky díru. Pokud se vám lepicí páska zcela roztrhne, jedná se o polypropylenovou fólii. Pokud se vám ale podaří do pásky udělat opravdu díru a páska se neroztrhne, jedná se o PVC lepicí pásku. 

Natahovací test:

Odrolujte kus lepicí pásky a zkuste tento kus natáhnout. Zjistíte, že páska z PVC trochu zbělá a dostane mléčnou barvu, ale polypropylen si zanechá svou původní barvu. 

Máte jiný zajímavý test, jak rozdíl rozeznat? Napište nám.


Další příspěvky